תרגול וסת

מאת ענת גבריאל

לפי האירוודה, הרפואה ההודית המסורתית, הווסת היא תהליך הסדרה המתקן כל חוסר איזון הנגרם בחודש שקדם לה ויש הסבורים שבזכות תהליך ייחודי זה​ נשים מאריכות ימים מגברים. תפיסת הוסת כתהליך חיוני וחיובי, אינדיקציה לבריאות ולפיריון וזמן המוקדש להתחדשות - טומנת בחובה אפשרות לריפוי. אישה המודעות לאופייה המחזורי ושמתאימה את שגרת חייה לשפל והגאות של המקצבים ההורמונליים - היא במיטבה!

תרגול יוגה יכול לתת לתמיכה נהדרת לגוף ולנפש בכל שלבי ומעגלי החיים. תרגול מאזן ומעצים שתומך בבריאותן וברווחתן של נשים הוא כזה שמתחשב בצרכיהן הייחודיים ומכיר בכך שנשים קולטות, מעבדות ומגיבות בצורה שונה בזמנים שונים לאורך מחזורן החודשי, ומכיוון שתנוחות שונות יוצרות תגובה שונה חשוב לבחור את התנוחה הנכונה בזמן הנכון. 


על הווסת ומתנותיהחשוב להפנים שהמחזור החודשי, שמתחיל עם קבלת הווסת, הוא חלק ממערכת ההנחייה הפנימית של נשים. בימים אלו רירית הרחם וההורמונים של החודש שעבר נשטפים מהגוף והמערכת ההורמונלית מתאזנת. זהו זמן של נסיגה טבעית להתנהגות מופנמת יותר המאפשרת אינטרוספקציה: טרם קבלת הווסת האונה הימנית של המוח פעילה יותר, כך שמתאפשרת גישה לידע אינטואיטיבי ולתכנים תת מודעים. לאחר מכן, עם קבלת הווסת, בחסות ה-"שקט השחלתי" והורמון ה- FSH, פוחתת הנטייה לקשיבות החוצה וטיפול בזולת (בניגוד להשפעתו של אסטורגן) והתקופה הרגישה הזו של נשירה והתרוקנות ביולוגית, פועלת גם ברמת עיבוד פסיכולוגי ורגשי ובכוחה לחבר את האישה לעצמה, לאמת שלה ולכוחותיה. כדאי לאפשר מרחב למנוחה ולהפניית הקשב פנימה אל תכנים העולים מהמעמקים בימים אלו, זו הזדמנות יקרה שתקרב אותך אל עצמך. המערכת החיסונית נחלשת בימים אלו ואמנם פרישה אל האוהל האדום אינה מעשית עבור נשות העולם המודרני, אבל בהחלט ראוי לתעדף מנוחה לטובת התחדשות ולדחות את המטלות והפגישות שדורשות אנרגיה רבה וסובלות דיחוי לימים אחרים.
 

דגשים לתרגול מיטיב: בזמן וסת כדאי לתרגל אימון משקם ומקרר המאפשר לתהליך הוויסות להתרחש ללא הפרעה. תרגול כזה יעניק את התנאים המיטיבים למנוחה, התחדשות וחיבור לאנרגיית האדמה. כמו כן יש להתייחס לסימפטומים המלווים חלק מהנשים לפני או בזמן וסת (התכווצויות, התנפחות הבטן והפרעות עיכול, עייפות וכבדות של הרגליים, כאבי ראש ומיגרנות, עצבנות, דיכאון ועוד). הדגשים הרלוונטיים לזמן זה הם הרפייה וריכוך הבטן, יצירת מרחב באזור האגן, עבודה עם מפרקי הירך, הארכה ושחרור של הגב התחתון והמותנית והרפיית הפנים והצוואר. 

מומלץ להמנע מ:
 

תנוחות הפוכות כל מה שמפריע לוסת לזרום החוצה מהגוף עלול להזיק, לכן יש להמנע מכל מנח שבו האגן גבוה מהראש: עמידות ראש/ידיים/אמות/כתפיים,  מחרשה/Halasana וכו'. באנדומטריוזיס להמנע גם מכלב מביט מטה/Adho Mukha Svanasana.

תרגול מאמץ ומחמם תרגול מאמץ יחליש את המערכת כי רמות האסטרוגן נמוכות ביותר, לכן כדאי לשמר את האנרגיה. בנוסף, כחלק מתהליך הויסות הגוף פולט חום, כך שרצפים ותנוחות כמו קפיצות, הקשתות אקטיביות לאחור, פיתולים חזקים ותנוחות עמידה אינן מתאימות לשלב זה, כיוון שהן יוצרות חום נוסף ומפריעות לתהליך הסילוק והניקוי. 


עבודת בטן להמנע מכל תרגול שמקשה את הבטן או מעמיד את הרחם בכל סוג של מאמץ.

תרגול מומלץ - משמאל לימין

Show More
Show More
Show More

 1. Adho Mukha Svanasana דקה

 2. Ardha Chandrasana חצי דקה עד דקה כל צד

 3. Supta Padangushtasana 2 דקות כל צד

 4. Adho Mukha Virasana  2-5 דקות

 5. Janu Sirsasana 1-2 דקות כל צד

 6. Pastchimottanasana 2-5 דקות

 7. Upavishta Konasana 2-5 דקות

 8. Dwi pada Viparita Dandasana 5 דקות

 9. Supta Virasana 5 דקות

 10. Supta Badha Konasana 5 דקות

 11. Setu Bandha Sarvangasana 5-10 דקות

 12. Pavana Mukhtasana 3-5 דקות

המידע והתרגולים המוצעים הם כלליים ומתאימים לנשים בריאות עם מחזורים תקינים.
לא כל תנוחה מתאימה לכל אחת! יש להוועץ עם מורה מוסמך/ת לגבי התאמת התנוחות וביצוען באופן הנכון.

-    ענת גבריאל   - 

מורה מוסמכת ליוגה בגישה תרפויטית
מלווה  תהליכי צמיחה והתפתחות בדרך היוגה

 • Black Facebook Icon
 • Black Instagram Icon

כל הזכויות שמורות לענת גבריאל © איורים - פריאל חכים